Druz İş Sağlığı Uzmanı | Adana'daki Yangın Faciası Hakkında Bilirkişi Raporu
OSGB
Adana'daki Yangın Faciası Hakkında Bilirkişi Raporu

 

Aladağ'daki öğrenci yurdu yangınıyla ilgili bilirkişi raporu açıklandı.

 
Faciada yaşamını yitirenlerin yangın merdiveni kapısının kolu olmadığı için dışarıya çıkamadıkları, yangına binanın ikinci panosundaki şalterlerin eskimiş olması ve kaçak akım rolesi bulunmamasından kaynaklandığı görüşü yer aldı.
 
"KAPI AÇILAMAYINCA KİMSE KURTULAMADI"
İş güvenliği uzmanı bilirkişisi, binanın 1'inci katındaki yangın merdivenin kapısının plastik yapıya sahip PVC şeklinde olduğu, bu yangın merdiveni kapısının kollarının bulunmadığı, yangın kapısının dışa açılır şekilde yapıldığı, ancak kapı kolları olmadığından ve kapı açılamadığından buradan çıkıp kurtulan kimsenin olmadığı görüşünü ortaya koydu.
 
ESKİ ŞALTERLER YANGINI TETİKLEDİ
Elektrik ile ilgili uzman ise binanın elektrik ana panosunun arka kısmında bulunan dağıtım panosundan çıkmış olabileceği, şalterlerin eskimesinden veya özelliği kaybetmesinden kaynaklı ark oluşması ve alev almasından çıkmış olabileceğini kaydetti.
 
Ayrıca hazırlanan raporda, yaşamını yitirenlerden 7'sinin ikinci kattaki bir odada olduğu, yangın merdiveninin yanındaki odada ise 4 kişinin cenazesinin bulunduğu, 1 kişinin cenazesinin ise birinci katta bulunduğu da belirtildi.
 
KAYNAK: http://www.ensonhaber.com/adanadaki-yangin-faciasi-hakkinda-bilirkisi-raporu-2016-11-30.html