Druz İş Sağlığı Uzmanı | Siirt'te maden ocağında göçük
OSGB
Siirt'te maden ocağında göçük

Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı maden köyünde bulunan bakır madeninde meydana gelen göçükte 16 işçi toprak altında kaldı.

 
Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde bulunan ve özel bir firma tarafından işletilen bakır madeni sahasında bugün saat 20.30 sıralarında heyelan meydana geldi.
 
8 KAMYON, 16 İŞÇİ TOPRAK ALTINDA KALDI
3 vardiya halinde 15’er kişilik ekipler halinde çalışmaların sürdürüldüğü ocakta yamaçtan kopan binlerce ton toprak ve kaya parçası maden sahasına aktı.
 
SİİRT'TE MADEN FACİASI
 
Olay sırasında 8 kamyon ve 3 iş makinesiyle 16 işçi göçük altında kaldı.
 
4 İŞÇİNİN CENAZESİNE ULAŞILDI
Göçük altında kalan 16 işçiden 4'ünün cenazesine ulaşıldı.
 
VALİLİKTEN AÇIKLAMA
Göçük altında kalan işçilerin kurtarılması için çalışmaların aralıksız devam ettiği belirtilen açıklamada şöyle denildi: "İlimize bağlı Şirvan ilçesi Maden köyünde bulunan Bakır madenlerinde meydana gelen heyelan nedeniyle göçük meydana gelmiştir. Valilik bünyesinde kriz Merkezi faaliyete geçirilmiştir. Devam eden arama-kurtarma çalışmalarında göçük altından (4) işçinin cenazesine ulaşılmış olup, bölge illerden takviye arama-kurtarma ekipleri talep edilmiştir. Bölgede arama ve kurtarma çalışmaları, AFAD, Jandarma ve kurtarma ekiplerimizin desteği ile aralıksız devam etmektedir."
 
KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez başkanlığında kriz masası oluşturulduğu belirtildi.
 
Göçük hakkında Siirt Valiliği ve AFAD ekiplerinden bilgi alındığı aktarılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pakistan ve Özbekistan seyahatine eşlik eden Bakan Berat Albayrak'ın, kriz masası ile sürekli iletişim halinde olduğu ve çalışmaları anlık takip ettiği duyuruldu.
 
BAŞBAKAN YILDIRIM BİLGİ ALDI
Başbakan Binali Yıldırım, Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde heyelan sonrası meydana gelen göçüğe ilişkin ilgili bakanlardan bilgi aldı.
 
Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Yıldırım, heyelan sonrası meydana gelen göçüğün ardından ilgili bakanlarla telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

KAYNAK: http://www.ensonhaber.com/siirtte-maden-ocaginda-gocuk-2016-11-17.html